Salı, Ocak 31, 2023

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Zarfı Nasıl Yazılır?

Mektup nasıl yazılır? Etkili bir mektup yazmak için neler yapılmalıdır? Mektup zarfı nasıl yazılır? Mektup zarfı nasıl yazılmalıdır?

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup yazmak istiyorsunuz ancak nasıl ve nereden başlamanız gerektiğini bilemiyorsunuz. Gelin birlikte bakalım.

Günümüzde, iletişim için birçok yola sahibiz. Sahip olduğumuz bu imkanlar için teknolojiye her ne kadar minnettar olsak da, bazı duyguları ifade etmek için teknolojik olanakların yavan kaldığının da farkındayız.

Her an bir insana ulaşabilme olanağı, aslında bir noktada da bizi özel duygularımızı ifade etme olanağından alıkoydu. En son bir insana ne zaman kaybolamayacak bir hatıra bıraktığınızı düşünün. Hatırlamak neredeyse imkansız, hepimiz için… Oysaki bir mektubun yarattığı özel hissetme duygusunu hatırlayın dendiğinde, bu sizin için hiç zor olmayacaktır.

Bugün attığınız bir mesaj yanlışlıkla da olsa silinme mahkumiyetindedir. Görüntülü aramalar sırasında söylediğiniz sözlerin ise kaydedilmemesi zordur. Dijital olarak depoladığımız her şey bir tuş darbesi ile kaybolabilir. Oysa bir dolabın veya kutunun içinde saklanan mektuplar kalıcılık açısından daha güçlüdür. Bu mektuplar yarının hatırası olur ve her bakıldığında kişiyi mutlu eder. Sevdiklerine kalıcı hatıralar bırakmak isteyen sizler için ‘’Mektup nasıl yazılır?’’ sorusunu bu yazımızda yanıtlayacağız.

Mektup Nasıl Yazılır? 3. 4. 5. 6. Sınıflar Eodev
Mektup Nasıl Yazılır? 3. 4. 5. 6. Sınıflar Eodev

Mektup Nasıl Yazılır? 3. 4. 5. 6. Sınıflar Eodev

  • İlk olarak yapmanız gereken iyi bir kağıt seçmek. Yazacağınız mektubun uzun yıllar boyu saklanacağını göz önünde bulundurursak, kaliteli bir kağıt seçmek sizin için en mantıklısı olacaktır. Seçtiğiniz kağıdın düz ve beyaz bir kağıt olması ise bir diğer önemli unsurdur. Kareli veya çizgili kağıtlar kullanmamanız gerekir çünkü bu kağıtlar darbelere karşı daha dayanıksız ve hassastırlar.
  • Tükenmez kalem kullanın. Mürekkebi kolayca dağılan kalemler, eğer mektup uzun süre saklanacaksa nemlenerek kağıda zarar verebilir. Bir diğer yandan kurşun kalem kullanırsanız yazdıklarınız, kurşunun doğal yapısından dolayı dağılma riski ile karşı karşıya kalacaklardır.
  • Mektubu yazdığınız kişiye nasıl sesleniyorsanız yazmaya öyle başlayın. Bu işlemin ardından güzel bir giriş cümlesi yazın. Unutmayın ki; yazılan her metnin okunmasını sağlayacak olan etkili giriş cümleleridir.
  • Mektubu neden yazdığınızı açıklayın. Günümüz teknolojik imkanları varken neden mektup yazmayı seçtiğinizi karşı tarafa açıklamanız gerekecektir. Mektubu yazarken aklınızdan geçenleri dilediğiniz gibi kağıda dökün. Karşı tarafta kolay silinmeyecek bir iz bırakmak istiyorsanız, ona ne kadar değer verdiğinizi uzun uzun açıklayın.
  • Son cümlenizin açıklayıcı ve akılda kalıcı olması hususuna önem verin. Son cümleler her zaman daha fazla akılda kalır. Karşınızdakine bir mektup yazarak en değerli hediyeyi veriyorsunuz, sizin de yazdığınız cümlenin hatırlanabilir olması size verilen bir armağan olmuş olacak.
  • Teknik detayları göz ardı etmeyin. Buraya kadar teknik detaylardan pek bahsetmedik. Bu maddenin altında mektup yazarken dikkat etmeniz gereken teknik detaylardan bahsedeceğiz.
  • Mektubunuzu tamamladıktan sonra mektup kağıdının sağ üst köşesine, mektubu yazdığınız günün tarihini not düşmelisiniz.
  • Dilerseniz mektubun sağ alt köşesine de isminizi yazabilirsiniz. Mektubu göndereceğiniz zarfa da isim yazmak zorunda olduğunuz için bu durum tamamen sizin tercihinize bağlıdır.
  • Mektubu göndermek için pula ihtiyacınız olacaktır ve bu pulu mektup zarfının sağ üst köşesine yapıştırmalısınız.

Mektup Zarfı Nasıl Yazılır?

Mektubumuzu yazdık, şimdi sıra geldi zarfa koymaya.. Peki mektup zarfı nasıl yazılır? Zarf, mektubun ayrılmaz bir parçasıdır. Zarfsız bir mektup odasız bir eve benzer. Mektup ve zarf bir araya gelmeden bir bütünlük oluşturamaz ve hiçbir anlam ifade etmez. Bu yüzden mektup yazmak kadar mektup zarfı yazmakta bir o kadar önemlidir.

  • Mektup zarfının sol üst köşesine kişisel bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Adınız, soyadınız ve adresiniz bu alanda bulunmalıdır. Mektup zarfının sağ alt köşesine ise mektubu gönderdiğiniz kişinin; adı, soyadı ve adres bilgilerini yazmalısınız.

Bahsettiğimiz adımları takip ederek, sevdiklerinize hem unutulmaz ve saklanabilir hem de nostaljik bir hediye verebilirsiniz.


Bu içerikte mektup nasıl yazılır, mektup zarfı nasıl yazılır gibi konulardan bahsedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Benjamin Franklin’in Hayatı | Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin  Kimdir? (1706-1790) Benjamin Franklin'in bir merak konusu olarak ele aldığı elektriği bilimin bir konusuna çevirdiği söylenir. Franklin kuşkusuz...

Felsefi Düşüncenin Özellikleri | Felsefi Düşünce Nedir?

Felsefi Düşüncenin Özellikleri Nelerdir? Felsefi düşüncenin özellikleri; bilgi, insan yaşamını sürdürmenin önde gelen varoluş koşullarından biridir ve binlerce yıllık insan...

Epistemoloji Nedir Felsefe? Bilgi Felsefesi Nedir?

Epistemoloji nedir? Epistemoloji, iki Yunanca kelimeden oluşur - episteme (bilmek) ve logos (çalışma). Kombine edildiğinde. Bilgi teorilerinin incelenmesi anlamına gelir. Epistemoloji veya bazen adlandırıldığı gibi...

Sizin İçin Seçtiklerimiz